GCSE Results: Stamford Queen Eleanor School

STAMFORD Queen Eleanor School is celebrating its best ever exam results.

A total of 44 per cent of pupils at the school achieved five or more GCSEs, including English and Maths, at grades A* to C.

Overall, 66 per cent of students achieved five GCSEs at A* to C grades.

Headteacher Wendy Hamilton said: “Yet again we’re celebrating an excellent set of results.

“The pupils have achieved their best ever results with 44 percent of our pupils recording A* to C grades in five GCSEs, including English and Maths. “Nearly 80 per cent of our pupils have achieved an A* to C grade in English language, 86 per cent achieved an A* to C grade in geography and 95 per cent achieved an A* to C grade in product design.

“In both English language and geography, 21 per cent of pupils achieved the highest A and A* grades.

“This year has also seen our best ever results for maths.

“These results are a testament to the hard work and dedication of our pupils, and the fantastic support provided by our staff.”

The school’s gifted and talented Year 10 pupils also enjoyed great success, with 100 per cent achieving A* to C grades in English Language, and 92 per cent achieving A* to C grades in statistics.

Key * = A ** = A*

Ar Art, AS Additional Science,

CS Core Science, BT Sc BTEC Science,

D Drama, DTF Design Technology Food, DTGP = Design Technology Graphic Products, DTPD Design, Technology Product Design, DTT Design Technolgy Textiles, E English Language, EL English Literature, EN English, G Geography,

H History, R Russian, S Spanish,

ST Statistics, BT HS BTEC Health & Social, M Maths, Mu Music, P Photography,

BT Sp BTEC Sport, RE Religious Education.

Ahmet Mustafa BT Sp CS P EN; Atkinson Ryan BT Sp M CS AS D DTPD EL E; Bainbridge Daniel BT Sp M CS RE AS DTPD* EL E G H; Barrett Kyle CS RE AS DTPD* EL* E* M G H; Bell Jessica BT Sp M CS AS DTGP P EL E* H; Bellamy Louise M CS Ar AS DTF EN; Benson Blake BT Sc BT Sp DTF D EL E M; Berry Michaela BT Sp M CS Ar AS DTGP P EN; Bolster Lauren BT HS M CS AS DTF D EL E; Brader Ashley BT Sp CS AS DTGP EL E M; Brader Kirsty M CS AS DTGP P EN G; Brzozowski Denis M CS Ar AS DTGP EL E G; Burai Peter BT Sp CS AS DTF EL E M G H; Burton Leon M CS AS EN DTPD Mu; Cartwright Bethanie BT Sp M CS AS DTT EL E G H; Chamberlain Scott BT Sp M CS RE* AS DTGP D EL E* G*; Cleaver Luke BT Sp CS RE AS DTF EL E M G H; Cook Ashleigh BT HS CS M AS DTF EL E Mu; Corbett Ruth BTHS M CS AS DTGP D EL E G; Corby Rachel BT Sp CS RE* AS DTF** D EL E** M G** ST; Cosgrove Sasha BT Sp CS RE AS* DTT* EL E* M G** H* ST; Croucher Kimbillie BT HS M CS AS DTT EL E G**; Cummings Abigail BT Sp M CS RE AS DTF D EL E* G; Curtis Kasey BT Sp M CS RE AS DTGP EL Mu H; Davy Mark M CS AS EN DTT; Dawson Lauren BT Sp M CS RE AS DTF D EL E G; Drain Callum BT Sc BT Sp M D EL E H; Edwards Thomas BT Sp M CS AS DTPD EL E G; Ella Nathan AS EL E M; Evans Andrew M CS Ar AS DTPD EL E H; Evitts Anya BT HS M* CS RE* AS DTF* D EL* E* G*; Fox Ryan BT Sc BT Sp M DTT EL E Mu H; France Jordon M CS Ar AS DTGP EL E; Fry Chloe BT HS BT Sc M CS P DTT EL E H; Gardner Hayley BT Sc BT Sp M DTGP EL E; Goldsmith Chloe BT HS CS RE* Ar* AS DTT EL E* M G* ST; Goodwin Daniel M CS RE Ar* AS DTPD EL E G; Gwinnett Samantha BT Sc BT Sp M Ar* DTGP EL E H; Hainsworth Courtney-Louise BT HS BT Sc M P DTT EL E; Harrison Jack M BT Sc EL E Mu; Hudson Samuel BT Sp M CS AS DTPD EL E Mu H; James Maisie BT HS M CS AS DTF D EL E G; Jeffries Sarah M CS AS P* DTF EN; Jibb Daniel BT Sp M CS RE AS DTGP D EL E G; Johnson Lauren BT HS BT Sc M DTGP EL E G; Johnson-Veale Connoir M CS RE AS DTPD* EL* E G* H; Jones Bethany BT HS M CS AS DTF EL E G H; Kasimis Alexander M CS AS DTGP EN; Krustane Valerija M R** AS DTGP P; Leftley Joe BT Sp CS RE AS DTGP* EL E* M G* H ST; Lyons Connor BT Sp M CS Ar AS DTGP EL E H; Marsh Alice BT Sc BT Sp M Ar DTF EL E Mu; Mears Jake BT Sp CS AS EL E M Mu; Morris Daniel M CS AS DTGP P EN; Mulcahy Lauren BT Sc BT Sp M DTGP P* EL E* H; Neal Sadie BT Sc BT Sp M D DTT EL E H; Newton Kieran BT Sp M CS AS EN DTPD; Newton Stefan CS AS EN DTPD M; Noval Maezylle BT HS CS AS DTF* EL E* M Mu G; Owen Ricky BT Sc BT Sp M DTGP EL E G H; Peck Shane BT Sc BT Sp M DTPD EL E Mu; Porter Andrew M CS Ar AS DTGP EN G; Przystupa Kamelia BT Sc BT Sp M DTGP EL E G H; Pulley Stephanie BT HS BT Sc M P DTF EL E H; Rand Sophie BT Sp M CS RE Ar AS DTT EL E* G H; Rawden Nathan M CS RE AS DTGP EL E H; Rawnsley Connor M CS RE AS DTGP P EL* E* R H; Reeve Darren CS AS DTGP P EN M; Richardson Jessica BT HS CS RE Ar AS DTF* EL E* M G*; Rider Gareth M CS AS P EL E* H; Roberts Thomas M CS AS DTF EN; Rowett Isobell M CS AS D DTT EL E; Scullion Lucy BT Sp M CS AS P* DTF EL E G; Seymour Curtis M CS AS DTGP P EL E H; Skerritt Georgia BT HS M CS RE AS EL E; Sleney Robyn BT HS BT Sc E Ar D DTT EL M; Smalley Ashley BT Sc M Ar DTGP EL E G; Smith Maxwell BT Sp M CS RE AS DTPD EL E G H; Speirs Zoe CS* S** RE* AS DTT* EL* E** M* G** H; Stringer Leah BT HS M BT Sc DTF EL E G H; Tabbron-Cummings Niall M CS AS DTF EL E G H; Taylor Matthew BT Sp M CS AS DTPD EL E G H; Thomas Sophie BT HS M CS RE AS P DTT EL E H; Tooke Charlie M Ar BT Sc DTGP D EL E; Towers Anya BT Sc M DTF EL E G H; Treloar David CS Ar AS DTPD EL E M G; Tubb M CS RE AS DTF D EL E** G*; Vaughan Dean BT Sp M CS AS DTPD EL E G; Waldron Jake BT Sc BT Sp Ar DTGP EL E M; Webb Lewis BT Sp M CS Ar AS DTPD EL E H; Williams Kieran M CS RE* AS DTGP P EL E R H; Woodham Joseph M CS AS DTGP EL E G H; Young Daniel M CS AS EN DTPD H.