Defending champion Scott wins Eye leg of the Peterborough 5k Grand Prix Series

editorial image

Stamford runner Aaron Scott is well on his way to defending his Peterborough 5k Grand Prix Series title as he won the second event of the year on Wednesday night.

Scott, who runs for Notts AC, won the first race in the 2014 five-race series at Ferry Meadows a fortnight ago and raced home over half a minute clear of John Pike in the second race at Eye last week.

Scott clocked 15mins 23secs with Pike finishing in 15.59 just ahead of Peterborough Athletic Club’s Steve Robinson (16.01).

First female finisher was Grace Mullins in 31st spot, two places ahead of her Nene Valley Harriers clubmate Cat Foley.

The 3k junior race was won by Nene Valley Harrier Mark Rayment, who also won the first race in the series.

Eye 5k Series Results - 18th June 2014

Category Sex Club Surname First Name Number Time Position

1 15:23 3 Aaron Scott Notts AC M S

2 15:59 75 John Pike Newham and Essex Beagle M S

3 16:01 1 Steve Robinson Peterborough AC M S

4 16:09 49 Adam Birch Nene Valley Harriers M S

5 16:18 38 Istvan Jacso Cambridge & Coleridge M S

6 16:21 89 Michael Moore Cambridge & Coleridge M V40

7 16:24 181 Alex Eggeman Cambridge & Coleridge M S

8 16:29 33 Jake Richardson Nene Valley Harriers M U20

9 16:29 94 James Mogridge Yaxley Runners M S

10 16:45 184 Joshua Reed Nene Valley Harriers M S

11 16:54 26 Oliver Bowling Nene Valley Harriers M U17

12 17:01 213 Anthony Johnson Werrington Joggers M S

13 17:06 102 Jim Morris Stamford Striders M V45

14 17:10 133 Aaron Shepherd Nene Valley Harriers M S

15 17:30 103 Mark Popple Stamford Striders M S

16 17:34 87 Samuel Hunt Nene Valley Harriers M S

17 17:39 48 Steve Hall Peterborough AC M V40

18 17:43 93 Jonathan Palmer Bourne Town Harriers M S

19 17:53 214 Andrew Plume Fenland Running Club M S

20 17:54 73 Steven Church Hunts AC M V40

21 18:07 145 Lance Hemmings Nene Valley Harriers M V45

22 18:11 150 Olly Slater Nene Valley Harriers M S

23 18:19 88 Wayne Gimblett Hunts AC M V45

24 18:24 31 Adam Feely Unattached M S

25 18:24 69 Lee Carey March AC M S

26 18:25 44 Michael Cawood Nene Valley Harriers M U17

27 18:26 115 Luke Fenner March AC M U17

28 18:32 74 Shane Hunt Hunts AC M V55

29 18:33 51 Jack Weddup Nene Valley Harriers M U17

30 18:34 4 Lee Hartill Nene Valley Harriers M S

31 18:37 21 Grace Mullins Nene Valley Harriers F U20

32 18:40 79 Rod McKee Hunts AC M V40

33 18:42 2 Cat Foley Nene Valley Harriers F S

34 18:47 29 Liam Ward Thorney M U17

35 18:48 91 Charlie Evans Yaxley Runners M U17

36 19:06 107 Hugh Burton Yaxley Runners M V45

37 19:08 203 Matt Buller Eye Community Runners M S

38 19:13 14 Melissa Neal March AC F V35

39 19:14 71 Andrew Larham March AC M V55

40 19:20 140 Stuart Follen Fenland Running Club M V40

41 19:22 47 Toby Hall Peterborough AC M U20

42 19:23 34 Martin Booth Midland Vets M V60

43 19:24 90 Max D’Ayala Ely Runners M V45

44 19:24 68 Michael Stacey March AC M V50

45 19:26 110 Dean Clark Fenland Running Club M U20

46 19:26 92 Mark Evans Yaxley Runners M V40

47 19:29 144 Brian Hawkins Lincoln Wellington M S

48 19:29 138 Stewart Bond Cambridge & Coleridge M S

49 19:31 143 Rob Moir Riverside Runners M V45

50 19:34 28 Peter Ward Thorney M V45

51 19:36 165 Ruth Jones Nene Valley Harriers F S

52 19:40 174 Keith Evans Bourne Town Harriers M S

53 19:42 25 Barry Warne Nene Valley Harriers M V50

54 19:45 116 Ben Tudor Yaxley Runners M U17

55 19:54 125 David Aust Stamford Striders M V45

56 19:57 15 Wayne Stimson March AC M V40

57 19:57 8 Eamonn Dorling Thorney M V55

58 19:58 118 Simon Render March AC M V50

59 20:01 27 Terry Moat Thorney M V45

60 20:01 22 Rhys Wilkinson Unattached M S

61 20:02 163 Justin Bentley Werrington Joggers M V40

62 20:02 109 James Dack Ely Runners M U17

63 20:07 13 Steve Joy-Good Yaxley Runners M S

64 20:08 217 Darren Hillier Eye M S

65 20:09 192 Steven Wilkinson Unattached M U20

66 20:12 195 Rhyse Plummer-Coles BRJ M S

67 20:23 20 Rod Sinnott Fenland Running Club M V45

68 20:29 61 Ben Harding Nene Valley Harriers M U17

69 20:29 206 Keith Gillespie Unattached M S

70 20:33 189 Kyle Ballantyne Yaxley Runners M S

71 20:35 17 Philip Ackerman Werrington Joggers M V45

72 20:36 18 Ian Vallance Yaxley Runners M V40

73 20:40 183 Michael Flaherty Unattached M V50

74 20:42 86 Tim Hunt Nene Valley Harriers M V45

75 20:43 85 Alan Burgin Hunts AC M V60

76 20:44 129 John Shaw Fenland Running Club M V45

77 20:47 170 Adrian Green Yaxley Runners M S

78 20:48 128 Dean Longman Yaxley Runners M S

79 20:51 182 Jo Eggeman Cambridge & Coleridge F S

80 20:53 134 Daniel Amps-Woodward Thorney M U17

81 20:59 172 Arron Friend Thorney M S

82 21:00 84 Katy Burgin Hunts AC F S

83 21:03 152 Andy Head Stamford Striders M S

84 21:04 162 Nick Pearson Eye Community Runners M V40

85 21:07 210 Reg Allen Thorney M V55

86 21:09 7 Neil Martin Thorney M V40

87 21:11 76 Oliver House Unattached M U17

88 21:14 169 Eric Winstone Bushfield Joggers M V60

89 21:17 119 Maire Irlam Fenland Running Club F V45

90 21:18 164 Brian Jones Unattached M S

91 21:19 171 Lee Whitton Unattached M S

92 21:21 185 Jessica Burns City of Plymouth AC F S

93 21:25 78 Bethany Goymour Nene Valley Harriers F U17

94 21:27 175 Roslyn Loutit Yaxley Runners F V50

95 21:28 96 Clive Harrod Fenland Running Club M V55

96 21:30 194 Paul Jenner BRJ M S

97 21:31 188 Geoff Howes Thorney M V55

98 21:32 12 Adam Caress Nene Valley Harriers M S

99 21:32 35 Emma Evans Riverside Runners F U20

100 21:33 157 Andy Irvine Cambridge & Coleridge M V45

101 21:34 148 Louise Blake Nene Valley Harriers F V35

102 21:34 156 Alexander Guest Nene Valley Harriers M U20

103 21:36 142 Karen Ives Yaxley Runners F V45

104 21:39 98 Alan Bird Fenland Running Club M V40

105 21:40 57 Terry Fone Eye Community Runners M V70

106 21:42 204 Sarah Overington Eye Community Runners F S

107 21:51 70 Geraldine Larham March AC F V40

108 21:53 153 Olivia Ozkan Nene Valley Harriers F U17

109 21:55 122 Paul Balmer Unattavched M S

110 21:57 167 David Philpot Ramsey Road Runners M V50

111 21:58 58 Mike Holt Nene Valley Harriers M V65

112 22:04 190 Melanie Wiffin BRJ F S

113 22:05 117 David Hand Unattached M V45

114 22:06 80 Kevin Oldham Unattached M V55

115 22:07 101 John Ackroyd Yaxley Runners M V45

116 22:08 39 Georgina Gibbs Nene Valley Harriers F U17

117 22:19 11 Alex Wray Nene Valley Harriers M S

118 22:22 19 James Farrington Nene Valley Harriers M S

119 22:25 159 Jackie Wren BRJ F V50

120 22:27 200 Ellen Drew Fenland Running Club F S

121 22:29 37 Jasmine Oldfield Nene Valley Harriers F U17

122 22:32 126 Daniel Aust Unattached M U20

123 22:33 176 Claire Piercy Yaxley Runners F V40

124 22:35 5 Justin Elvidge March AC M V40

125 22:39 55 Paul Parkin Nene Valley Harriers M V50

126 22:43 198 Emily Brand Nene Valley Harriers F U17

127 22:43 191 Sean Selcraig Eye Community Runners M V45

128 22:44 201 Melanie Tindale Nene Valley Harriers F V35

129 22:44 131 Carry Murphy Nene Valley Harriers F V40

130 22:45 199 Gary Cole Unattached M S

131 22:49 64 Anne-Marie Piccaver Nene Valley Harriers F V45

132 22:53 82 Rob Coles Yaxley Runners M V45

133 23:01 211 Steve Megson Yaxley Runners M S

134 23:08 40 Andy Cowling Thorney M V55

135 23:15 121 Martyn Witton Bushfield Joggers M S

136 23:16 46 Leigh-ann Rose Nene Valley Harriers F U17

137 23:17 139 Jim Fell Werrington Joggers M V65

138 23:18 127 Annie Gray Nene Valley Harriers F U17

139 23:19 108 Bryan Goodeaough March AC M V65

140 23:26 23 Mark Louth Thorney M V45

141 23:31 67 Michael Shaw BRJ M V50

142 23:33 16 Nilesh Patel Bushfield Joggers M S

143 23:38 104 Paul McCarthy Yaxley Runners M V40

144 23:42 83 Lesley Coles Yaxley Runners F V45

145 23:43 43 Mark Cawood Unattached M V45

146 23:45 168 Jo Slade Yaxley Runners F V40

147 24:04 81 Sarah Hall BRJ F S

148 24:07 202 Sean O’Driscoll Bushfield Joggers M V50

149 24:08 10 Diane Gill Eye Community Runners F V45

150 24:09 95 Anna Totterdell Yaxley Runners F S

151 24:11 149 Phil Young Hunts AC M V55

152 24:15 187 Fergus Barratt Unattached M U17

153 24:17 41 Mike Blackledge Thorney M V40

154 24:28 97 Dean Racey Fenland Running Club M V55

155 24:29 36 Sharon Evans Riverside Runners F V45

156 24:30 212 John Howard Yaxley Runners M S

157 24:40 146 Ian Barlow Fenland Running Club M V45

158 24:41 147 Marc Martin Fenland Running Club M V40

159 24:42 65 Chloe Wilson Hunts AC F U17

160 24:42 66 Ian Wilson BRJ M V40

161 24:44 135 Barbara Johnson Yaxley Runners F V60

162 24:48 155 Matthew Benton Yaxley Runners M S

163 24:55 130 Sarah Endicott Yaxley Runners F V40

164 24:56 111 Ramune Raicheliene Unattached F S

165 25:07 52 Dawn Veal March AC F V45

166 25:10 77 Katherine House Unattached F S

167 25:10 9 Tony Primett BRJ M V40

168 25:12 193 Joanne Woods Unattached F V45

169 25:19 151 Grant Newman Lincs Fire + Rescue M S

170 25:26 6 Peter Brantom Peterborough AC M V60

171 25:27 158 Carmel McEniery Cambridge & Coleridge F V40

172 25:39 166 Colin Radford Ramsey Road Runners M V55

173 25:42 173 Vicki Warwick Unattached F S

174 25:45 50 Kay Riley Thorney F V35

175 25:46 114 Scott Bywater March AC M S

176 25:55 179 Jane Ashby Ryston Runners F V65

177 26:01 32 Louise Jinks Werrington Joggers F V40

178 26:04 120 Rebecca Witton Bushfield Joggers F V40

179 26:07 197 Tony Lack Ramsey Road Runners M V70

180 26:11 54 Michelle Seward March AC F V40

181 26:24 123 Alan Gray Stamford Striders M V60

182 26:35 53 Fay Scrivener March AC F V40

183 26:41 209 Mary Webber Bushfield Joggers F V60

184 26:45 178 Sarah Partridge Ryston Runners F V55

185 26:55 56 Geoffrey Clark Ramsey Road Runners M V65

186 26:58 154 Robert Smith Yaxley Runners M V40

187 27:00 215 Gill Bates Eye F V55

188 27:11 124 Lorna Aust Stamford Striders F V45

189 27:32 136 Rachel Middleton Bushfield Joggers F V40

190 27:49 132 Keith Simmons BRJ M V60

191 28:02 161 John Tague Eye Community Runners M V55

192 28:07 30 Caroline Hall Werrington Joggers F V45

193 28:18 141 Larissa Follen Fenland Running Club F V40

194 28:23 207 Sarah Cameron Unattached F V45

195 28:51 137 Rebecca Carey Bushfield Joggers F S

196 29:18 205 Jayne Stringer Yaxley Runners F S

197 29:41 208 Steph Reid Esporta Running Club F V50

198 29:44 106 Alice Noyes BRJ F V55

199 29:57 72 Sue Drake Werrington Joggers F V65

200 30:00 63 Susan Frisby Thorney F V50

201 30:01 62 Andy Harding Thorney M V40

202 30:03 112 Sharon Thomas Werrington Joggers F V40

203 30:09 100 Susan Law Unattached F V45

204 30:10 160 Martin Wren BRJ M V50

205 30:21 196 Patrick Brown March AC M V75

206 30:57 113 Odette Gould Werrington Joggers F V35

207 30:59 177 Sue Robinson Werrington Joggers F V50

208 31:01 105 Michael Barker Yaxley Runners M V70

209 31:23 180 Sue Smith Ryston Runners F V45

210 32:37 216 Linda Threadgold Unattached F V50

211 33:00 99 Amanda Moore Unattached F S

212 33:21 186 Darren Barratt Unattached M V40

213 33:29 45 Lena Rose Werrington Joggers F V50

214 34:04 59 Rebecca Thompson Unattached F V40

215 38:21 60 Elaine Francis Unattached F V40

216 38:29 42 Sharon Blackledge Thorney F V40

Eye 3k - 18th June 2014

Age Sex Club Surname First Name Number Time Position

1 10:02 341 Mark Rayment Nene Valley Harriers M U15

2 10:42 354 Ben Roberts Nene Valley Harriers M U13

3 11:14 367 Gary Evans Riverside Runners M U15

4 11:16 383 Benjamin McCann Nene Valley Harriers M U13

5 11:20 400 Allan Bradley Nene Valley Harriers M U15

6 11:21 370 Oliver Oakley Nene Valley Harriers M U15

7 11:23 356 Amelia Monaghan Nene Valley Harriers F U13

8 11:33 344 Isaac Lunn PACTRAC M U13

9 11:42 399 Matthew Church Nene Valley Harriers M U13

10 11:47 392 Amber Park Nene Valley Harriers F U13

11 11:50 337 Fletcher Collins-Shirley Ely Runners M U13

12 11:51 394 Emily Wake-Primett BRJ F U15

13 11:55 389 Samuel Staines Werrington Joggers M U13

14 11:57 372 Alex Shaul Werrington Joggers M U15

15 11:58 373 Josie Fortune Nene Valley Harriers F U15

16 12:04 371 Samuel Oakley Nene Valley Harriers M U13

17 12:07 384 Katie Porter Peterborough AC F U13

18 12:33 379 Joe Price Yaxley Runners M U13

19 12:35 351 Ryan Price Ramsey Road Runners M U15

20 12:37 395 Thomas Wright Nene Valley Harriers M U13

21 12:37 358 Ellie Piccaver Nene Valley Harriers F U15

22 12:45 353 Freddie House Unattached M U13

23 12:50 387 Matthew Stevenson Eye Community Runners M U13

24 12:54 378 Alexander Loose Yaxley Runners M U13

25 13:01 368 Jacob Gent Nene Valley Harriers M U13

26 13:02 376 Emily Gent Nene Valley Harriers F S

27 13:12 340 Adam Mathieson Werrington Joggers M U13

28 13:14 347 Ben Wright Yaxley Runners M U13

29 13:18 364 James Cooper Peterborough AC M U13

30 13:22 352 Laura Collins Peterborough AC F U13

31 13:24 398 Paula Naylor Nene Valley Harriers F U15

32 13:24 339 Callum McDonald Ramsey Road Runners M U13

33 13:26 338 Cameron McDonald Ramsey Road Runners M U15

34 13:26 365 Alexander Gibbs Nene Valley Harriers M U13

35 13:30 342 Molly Bennett Bourne Town Harriers F U15

36 13:31 346 Lewis Hossack Yaxley Runners M U15

37 13:32 396 Cameron Neilson Nene Valley Harriers M U13

38 13:35 366 Rhett Cardell Nene Valley Harriers M U13

39 13:38 381 Natalie Ellen Eye Community Runners F U15

40 13:42 335 Zac Lakey Unattached M U13

41 13:42 385 Euan Herson Nene Valley Harriers M U13

42 13:44 386 Callum Atherfold Yaxley Runners M U15

43 13:46 348 Charlotte Orugboh BRJ F U13

44 13:59 380 Ariane Carr Nene Valley Harriers F U15

45 14:28 377 Katie Rowe Eye Community Runners F U15

46 14:35 350 Cameron Smith BRJ M U13

47 14:36 388 Jessica Johnson Eye Community Runners F U13

48 14:39 390 Henry Hussey Werrington Joggers M U13

49 14:41 382 Sophie Ellen Eye Community Runners F U13

50 14:46 360 Lois Russell Thorney F U13

51 14:47 345 Ted Coles Yaxley Runners M U13

52 14:58 397 Maddison Moore Unattached F U13

53 14:59 375 Zoe Bateman Eye Community Runners F U13

54 15:22 391 Leah Keegan Yaxley Runners F U13

55 15:24 374 Max Louth Thorney M U13

56 15:42 336 Georgina Amps-Woodward Thorney F U13

57 15:42 369 Daniel Lawrance Bourne Town Harriers M U15

58 15:47 362 Amy Blackledge Thorney F U13

59 15:55 361 Elliott Groves Ramsey Road Runners M U13

60 15:57 393 Emily Cochrane BRJ F U13

61 16:00 357 Luke Harding Thorney M U15

62 16:24 343 Scott McAllister Unattached M U15

63 16:41 355 Megan Wilson Hunts AC F U15

64 17:40 359 Devonne Piccaver Peterborough AC F U13

65 18:43 363 Joshua Creedon Eye Community Runners M U13

66 18:45 349 Amie Smith BRJ F U15