Stamford’s unbeaten run ends; Vase victory for Deeping; Blackstones beaten

Stamford Lions ran out 6-2 winners against Wittering in the PFA Senior Cup.
Stamford Lions ran out 6-2 winners against Wittering in the PFA Senior Cup.
0
Have your say

Stamford saw their eight-match unbeaten run ended after a 2-0 away defeat at Frickley in the EvoStik Division One South on Saturday.

The defeat also saw the Daniels drop out of the play-off places, but they are still only three points adrift of Spalding United who currently occupy the final berth.

Frickley took a 12th minute lead through Jacob Hazel’s penalty and the victory was secured five minutes from time by Danny Frost.

Deeping Rangers made progress in the FA Vase after a 3-1 away victory at FC Bolsover.

Goals from Scott Coupland, David Burton-Jones and Scott Mooney secured a place in the second round for the Clarets.

Blackstones suffered a 3-1 away defeat at Buckingham Town in Division One despite taking the lead.

Jack Bates had put Andy Lodge’s side ahead on the hour mark, but Buckingham got back on level terms and then scored two goals in the final 10 minutes to seal the success which saw Stones drop to sixth place.

Stamford Lions overturned a 1-0 half-time deficit to run out 6-2 winners in their PFA Senior Cup derby with Wittering.

Luke Ball and Rob Montgomery both bagged braces for Lions with Tom Edwards and Rob Forster also on target.

EVO-STIK SOUTH

Basford 2 Bedworth 0, Belper 0 Alvechurch 2, Carlton 3 Market Drayton 0, Chasetown 1 Newcastle 1, Cleethorpes 1 Stocksbridge Park Steels 1, Frickley 2 Stamford 0, Gresley 1 Peterborough Sports 0, Kidsgrove 3 Loughborough Dynamo 2, Lincoln 0 Leek 9, Romulus 1 Spalding 2, Sheffield 2 Corby 3.

BUILDBASE FA VASE

First round: FC Bolsover 1 Deeping 3, Holbeach 1 South Normanton 0.

CHROMASPORT & TROPHIES UNITED COUNTIES LEAGUE

Knockout Cup first round: Whitworth 3 Boston 5 (Boston at home to Daventry).

Premier Division: Harborough 3 Daventry 1, Kirby Muxloe 0 Newport Pagnell 3, Rothwell Corinthians 1 Wellingborough 5, Sileby 6 Oadby 3, Sleaford 4 St Andrews 2.

Division One: Bourne 2 Oakham 0, Buckingham 3 Blackstones 1, Huntingdon 2 Olney 1, Melton 2 Potton 2, Pinchbeck 3 Lutterworth Athletic 0.

Reserve Division: Bugbrooke St Michaels 3 Rothwell Corinthians 0, Newport Pagnell 3 Whitworth 1, Oadby 6 Stewarts & Lloyds 1, Olney 2 Harborough 0, Potton 4 Raunds 1.

PFA SENIOR CUP

First round: Stamford Lions 6 Wittering Harriers 2, Whittlesey 5 Oakham Res 0.

CHROMASPORT & TROPHIES PETERBOROUGH AND DISTRICT LEAGUE

Premier Division: Deeping Res 4 Sutton Bridge 4, Ketton 0 Thorney 3, Langtoft 0 Holbeach Res 5, Leverington Sports 2 Moulton Harrox 5.

Division One: Netherton Res 1 Tydd St Mary 3, Oundle 5 Glinton & Northborough 1, Peterborough Polonia 8 Crowland 2, Stamford Belvedere 4 Uppingham 2.

Division Two: FC Peterborough 3 Whittlesey Res 3, Parkway Eagles 3 Rippingale & Folkingham 1, Spalding Town 6 Langtoft Res 0, Spalding Res 1 Bretton North End 2, Stamford Lions Res 1 Ketton Res 1.

Division Three: Brotherhood Sports 6 Riverside 0, Farcet 1 Cardea 3, Holbeach Bank 3 Oundle Res 7, Premiair 3 Thorpe Wood Rangers 0, Uppingham Res 4 Feeder 5, Whaplode Drove 4 Stamford Belvedere Res 0.

Division Four: Eunice Huntingdon 1 Stamford Lions A 0, Holbeach A 2 Whittlesey B 4, Huntingdon Rovers 5 Feeder Res 0, Netherton B 2 Peterborough NECI 7, Ramsey Res 2 Parkside 5, Tydd St Mary Res 1 AFC Stanground Sports A 2.

Division Five: AFC Orton 9 Leverington Sports A 0, Glinton & Northborough Res 3 FC Peterborough A 1, Gunthorpe Harriers 1 Premiair Res 2, Wittering Harriers Res 3 Hampton 3.