Stunning Stamford storm to biggest victory of the season

Jordan Smith scored Stamford's second goal at Alvechurch.
Jordan Smith scored Stamford's second goal at Alvechurch.
0
Have your say

Stamford stormed to their biggest victory of the season after a stunning 5-1 away win at Alvechurch on Saturday.

Against a side that started the day in fourth place in the EvoStik Division One South, the home side gifted the Daniels the lead with a 10th minute own goal.

The Stamford advantage was doubled 12 minutes later by Jordan Smith with Henry Eze adding a third eight minutes into the second period.

The home side reduced the arrears through Javia Roberts midway through the second half, but Jon Challinor restored Stamford’s three-goal lead after 76 minutes.

The scoring was completed 10 minutes from time by Liam Adams who netted his third goal since joining on loan from Boston United.

There was no FA Cup hangover for Deeping Rangers who returned to United Counties League Premier Division action with a 3-0 away win at Oadby Town.

A brace from Scott Mooney and a Scott Coupland goal secured the win which moved Deeping up into sixth place.

Rangers face Blackstones on Tuesday night in the Lincolnshire Senior Trophy and Andy Lodge’s side warmed up for that match with a 2-1 away win at Long Buckby on Saturday in their Division One clash.

Liam Harrold’s seventh goal in as many games set Blackstones on their way with Danny Barker bagging the winner after Buckby had levelled on the stroke of half-time.

Oakham called off their FA Vase tie at Thetford as they were unable to raise a side.

EVO-STIK SOUTH

Alvechurch 1 Stamford 5, Bedworth 0 Belper 2, Carlton 0 Leek 1, Cleethorpes 6 Romulus 0, Gresley 3 Lincoln 4, Kidsgrove 3 Frickley 2, Loughborough Dynamo 4 Corby 3, Newcastle 0 Peterborough Sports 3, Sheffield 1 Basford 2, Spalding 2 Chasetown 0, Stocksbridge Park Steels 0 Market Drayton 1.

BUILDBASE FA VASE

Second qualifying round: Bourne 0 Wisbech 5, Holbeach 2 Huntingdon 1.

CHROMASPORT & TROPHIES UNITED COUNTIES LEAGUE

Premier Division: Harborough 0 Newport Pagnell 1, Oadby 0 Deeping 3, Sleaford 2 Rothwell Corinthians 4, Wellingborough 0 Yaxley 2.

Division One: Bugbrooke St Michaels 5 Buckingham 2, Long Buckby 1 Blackstones 2, Lutterworth Athletic 2 Pinchbeck 3, Olney 4 Stewarts & Lloyds 1.

Reserve Division: Cogenhoe 3 Eynesbury 1, Desborough 2 Bugbrooke St Michaels 1, Irchester 4 Bourne 1, Newport Pagnell 4 Peterborough Northern Star 2, Raunds 0 ON Chenecks 2, Rothwell Corinthians 0 Oadby 4, Stewarts & Lloyds 3 Harborough 4.

CHROMASPORT & TROPHIES PETERBOROUGH AND DISTRICT LEAGUE

President Premier Shield first round: Stamford Lions 2 Netherton 3.

League Shield first round: AFC Stanground Sports A 6 Orton Rangers 3, Huntingdon Rovers 1 Whittlesey B 0, Parkside 5 Kings Cliffe Res 2 (aet), Stamford Lions A 5 Netherton B 0, Wittering Harriers Res 1 FC Peterborough Res 2.

Premier Division: Deeping Res 1 Moulton Harrox 5, Langtoft 3 AFC Stanground Sports 3, Peterborough ICA Sports 1 Thorney 1, Peterborough Sports Res 3 Holbeach Res 1, Sutton Bridge 3 Ketton 4, Warboys 6 Leverington Sports 1, Whittlesey 1 Sawtry 2.

Division One: AFC Stanground Sports Res 2 Uppingham 3, Crowland 3 Glinton & Northborough 1, Kings Cliffe 1 Wittering Harriers 0, Moulton Harrox Res 3 Netherton Res 1, Oakham Res 0 Long Sutton 6, Tydd St Mary 4 Stamford Belvedere 2.

Division Two: Bretton North End 2 Netherton A 1, Ketton Res 0 FC Peterborough 3, Sawtry Res 9 Stilton 0, Spalding Town 8 Parkway Eagles 3, Spalding Res 4 Rippingale & Folkingham 0, Whittlesey Res 2 Eye 2.

Division Three: Brotherhood Sports 7 Thorpe Wood Rangers 2, Oundle Res 1 Premiair 2, Stamford Belvedere Res 3 Riverside 2, Whaplode Drove 5 Holbeach Bank 1.

Division Four: Peterborough NECI 7 Holbeach A 2.

Division Five: FC Peterborough A 1 AFC Orton 8, Gunthorpe Harriers 1 Spalding A 7, Hampton 1 Glinton & Northborough Res 4.