Rutland’s best athletes of 2015 recognised at awards bash

Active Rutland Sports Awards Winners 2015 EMN-151130-164701001

Active Rutland Sports Awards Winners 2015 EMN-151130-164701001

0
Have your say

Active Rutland’s annual Community Sports Awards took place at Greetham Valley Hotel last month, recognising the achievements of sportsmen and women from all across the county.

Now in their fourth year, the awards celebrate local sports people, clubs, and volunteers for their accomplishments and overall contribution to community sport during the past 12 months.

Active Rutland received a record number of nominations for this year’s awards but eventually produced a shortlist of 60 individuals and 22 organisations across 14 categories.

Winners on the night were:

Sports Project of the Year

Winner: Step 2 It

Runner Up: Ketton Healthy Walking Group

Active 4 Life Award

Winner: Simon Murton - Rutland Running and Triathlon Club

Runner-up: Barry Palmer - Rutland Exercise Referral Scheme

Sportswoman of the Year

Winner: Rebecca Watt - Ketton Panthers Triathlon Club, Triathlon

Runner-up: Zoe Smith - Rutland Running and Triathlon Club, Triathlon

Sportsman of the Year

Winner: Daniel Bennett - Vale Judo Club, England Cadet U18 Squad

Runner-up: Dave Crooks - Nordic Walk It

Young Sportswoman of the Year

Winner: Lottie Lemon - Rutland Rockets Netball Club, Rutland Athletic Club, Leicestershire County Performance Academy, Loughborough Lightening Academy Squad

Runner-up: Issy Simmonds - Rutland Rockets Netball Club

Young Sportsman of the Year

Winner: Toby Williams - Junior U17 Techno Sailing, Youth Olympic RSX Sailing, Uppingham Rifle Club, Tri County Combined Senior Reserve Team

Runner Up: James Reseigh - Vale Judo Club, England Pre-Cadet U15 Squad

Disabled Sportsperson of the Year

Winner: Christopher Southwell - Rutland Conquerors, Great Britain Special Olympics Basketball Team

Runner-up: Steve Baker - Rutland Sailability

Junior Sportswoman of the Year

Winner: Mary Tomblin - Vale Judo Club

Runner-up: Bryony Cutforth - Vale Judo Club

Junior Sportsman of the Year

Winner: Marcus Speed - Rutland Polo Club, HPA National Development Scheme

Runner-up: Jamie Tylecote - Sailing, Athletics, Triathlon, Cross Country, Football

Volunteer of the Year

Winner: Peter Ashworth - Rutland Sailing Club

Runner-up: Molly Boylan - Rock Blok

Coach of the Year

Winner: Caroline Hattee - Ketton Panthers Triathlon Club

Runner-up: Samantha Griffin - Rutland Rockets Netball Club

Club of the Year

Winner: Rutland Rockets Netball Club - U14

Runner-up: Nordic Walk It

Community Award

Winner: Oakham Artistic Gymnastic Academy

Runner-up: Royce Rangers Girls Football

Lifetime Achievement Award

Winner: David Wilkins - Rutland Sailing Club

Runner Up: Deanna Dennis - Ketton Healthy Walking Group, Keep Fit, Tae Kwon-Do

Councillor Terry King, portfolio holder for Development at Rutland County Council, said: “The awards ceremony was a fantastic event. The wide range of nominees is a great advertisement for the sheer volume and variety of sport being undertaken here in Rutland, not to mention the quality of the individual participants.

“The Community Sports Awards are getting bigger, better and more competitive every year and I would like to thank the organisers, who’ve done a brilliant job once again. Everyone who was nominated should feel extremely proud but special congratulations must go to the winners and runners up, who thoroughly deserve their awards.”

The overall sponsor for this year’s event is Tarmac. Rick Green, maintenance business director at the company, said: “We’re proud supporters of the Rutland Community Sports Awards and would like to congratulate the winners, nominees and everyone who took part in organising and celebrating this year’s event which was a great success.”

For more information visit: www.activerutland.org.uk