Athletes compete for GB places at Dambuster Duathlon

Dambuster Duathlon at Rutlad Water EMN-140313-123550001
Dambuster Duathlon at Rutlad Water EMN-140313-123550001
0
Have your say

Hundreds of athletes with a dream of qualifying for a place in the Great Britain team to compete in the 2015 Adelaide ITU Standard Distance Duathlon World Championships took part in the Dambuster Duathlon at Rutland Water on Saturday.

The annual event is the first qualification event of the season.

Athletes started with a 10km run along the reservoir dam before getting on their bikes to compete a 42km circuit around Rutland Water including the infamous Rutland Ripple.

The final stage of the race was a 5km run.

First overall was Harry Springall of Les Stables Zerod Sportstest in an impressive 1.53:31. He was third after the run with a time of 33.45, behind overall second place finisher Luke Grenfell-Shaw, 32:24, and eventual ninth place finisher Daniel Jenkin, 32.26.

However Springall took the lead on the bike and never relinquished it, finishing the clear winner by 2:51.

The first woman home was Bedford Harrier Gill Fullen in 2:18:12. Fullen was competing in the 50-54 category.

One of the top performances from local athletes came from Greatford’s Zac Pywell.

The 20-year-old former Stamford School pupil came 24th overall and sixth in his 20-24 age group.

The official qualifiers for the Great Britain team will be announced soon.

Top 50 Overall Results:

1 Harry Springall (M) 25-29 Les Stables Zerod Sportstest 1:53:31 33:35 37.0 1:03:03 26.0 15:50

2 Luke Grenfell-Shaw (M) 20-24 1:56:23 32:24 26.0 1:07:23 31.0 15:39

3 Richard Shephard (M) 35-39 Straford Upon Avon AC 1:57:48 34:11 46.0 1:06:20 37.0 15:54

4 James Coleman (M) 30-34 ENVe-One Poll-On 2:00:19 35:07 51.0 1:07:04 35.0 16:42

5 Robert Drake (M) 25-29 South London Harriers 2:00:30 34:29 29.0 1:08:25 35.0 16:32

6 Chris Nicoll (M) 45-49 Derby Tri Club 2:00:48 34:45 43.0 1:08:11 32.0 16:37

7 Paul Lunn (M) 40-44 Racetime/USN RT 2:01:16 36:34 32.0 1:06:25 32.0 17:13

8 Andrew Snook (M) 30-34 2:01:31 36:09 52.0 1:06:32 32.0 17:26

9 Daniel Jenkin (M) 25-29 Red Venom 2:01:33 32:26 35.0 1:11:34 33.0 16:25

10 Benjamin Hall (M) 25-29 Clapham Chasers 2:02:14 35:19 56.0 1:09:25 30.0 16:04

11 Andrew Dyson (M) 25-29 VP Harriers & East London Velo 2:02:27 35:38 33.0 1:08:57 29.0 16:50

12 Daniel Guerrero (M) 20-24 DA Coaching 2:02:52 36:50 37.0 1:07:55 31.0 16:59

13 Anthony Gritton (M) 25-29 2:03:40 34:59 29.0 1:10:48 29.0 16:55

14 Michael Chadwick (M) 25-29 Doncaster Tri Club 2:03:58 36:21 37.0 1:09:48 35.0 16:37

15 Tom Burkinshaw (M) 25-29 Serpentine 2:04:03 - - - - -

16 Chris Kilburn (M) 30-34 Absolute Tri Club 2:04:18 35:05 31.0 1:11:05 33.0 17:04

17 Craig Boggon (M) 20-24 Holmfirth Harries 2:05:11 36:09 45.0 1:10:47 32.0 16:58

18 Nicolas Kernick (M) 20-24 Cambridge University 2:05:14 36:35 33.0 1:10:37 30.0 16:59

19 Ben Allon-Smith (M) 20-24 Durham University Tri Club 2:06:04 37:10 32.0 1:10:59 32.0 16:51

20 Paul Bolton (M) 40-44 Tri Sport Epping 2:06:18 37:17 30.0 1:10:22 36.0 17:33

21 Richard Peel (M) 30-34 Clapham Chasers 2:06:24 36:03 44.0 1:10:34 42.0 18:21

22 Matthew Hallam (M) 25-29 Jackpot Racing 2:06:51 38:15 40.0 1:09:38 40.0 17:38

23 Beil Couchman (M) 35-39 Tunbridge Wells Tri Club 2:06:54 36:38 45.0 1:10:33 48.0 18:10

24 Zac Pywell (M) 20-24 Warwick University 2:07:12 37:12 41.0 1:10:43 36.0 18:00

25 Gavin Chatterton (M) 35-39 Tri Camp Race Team 2:07:34 36:33 51.0 1:11:21 41.0 18:08

26 Robert Cumming (M) 35-39 Leeds Bradford Tri Club 2:07:49 37:25 52.0 1:11:00 49.0 17:43

27 Aaron Ward (M) 25-29 Lichfield Tri Team 2:07:59 37:33 55.0 1:09:25 45.0 19:21

28 Brendan Reese (M) 35-39 Army Tri Association 2:08:11 38:06 45.0 1:10:50 42.0 17:48

29 David Dew (M) 25-29 2:08:25 36:09 34.0 1:14:03 34.0 17:05

30 Jonathan Bromfield (M) 30-34 Louth Tri Club 2:08:40 37:29 31.0 1:12:06 31.0 18:03

31 Dominic Masters (M) 35-39 Ful-on Tri 2:09:08 36:38 55.0 1:13:14 37.0 17:44

32 Matthew Smith (M) 25-29 2:09:57 38:35 37.0 1:12:27 29.0 17:49

33 Tom Anderton (M) 30-34 BRAT Club 2:10:02 35:46 39.0 1:15:18 30.0 17:49

34 David Bagge (M) 45-49 Tunbridge Wells Tri Club 2:10:07 37:04 40.0 1:12:54 38.0 18:51

35 Barney Purbrook (M) 25-29 Ful-on Tri 2:10:10 39:22 57.0 1:09:31 56.0 19:24

36 Richard Mathie (M) 30-34 Serpentine 2:10:43 37:06 29.0 1:14:26 40.0 18:02

37 Daniel Anderton (M) 30-34 BRAT Club 2:10:59 38:03 54.0 1:12:43 38.0 18:41

38 Phil Paterson (M) 30-34 2:11:02 38:08 37.0 1:12:54 43.0 18:40

39 Barnaby Gray (M) 45-49 Farnham Tri Club 2:11:17 36:22 43.0 1:15:10 48.0 18:14

40 Joe Wilson (M) 25-29 2:11:23 38:02 33.0 1:14:05 36.0 18:07

41 Peter Cusick (M) 50-54 Chippenham Harriers 2:11:34 37:24 36.0 1:15:10 34.0 17:50

42 Hayden Smedley (M) 30-34 Derby Tri Club 2:12:24 40:12 49.0 1:10:34 38.0 20:11

43 Tim George (M) 30-34 Itriwithtim 2:12:38 39:14 36.0 1:12:39 42.0 19:27

44 Andrew Stenson (M) 25-29 RAF Triathlon 2:12:44 38:42 44.0 1:13:51 41.0 18:46

45 Neil Giles (M) 40-44 Mid Sussex Tri Club 2:13:29 38:35 51.0 1:14:59 37.0 18:27

46 James Deane (M) 45-49 2:13:39 39:10 35.0 1:13:59 46.0 19:09

47 Brennan Townshend (M) 20-24 Colin Lewis Cycles Le Col 2:13:45 34:39 35.0 1:17:31 48.0 20:12

48 Darren Fagan (M) 40-44 Performancecoaching.Me 2:14:11 37:59 50.0 1:15:25 55.0 19:02

49 Tony Gilbert (M) 50-54 Stamford Tri Club 2:14:15 38:54 35.0 1:15:47 40.0 18:19

50 Finn Nugent (M) 20-24 Durham University Tri Club 2:14:26 37:46 26.0 1:17:03 36.0 18:35