Strider Simon sets a new best at Nene

Stamford Striders at the Nene 10k race

Stamford Striders at the Nene 10k race

0
Have your say

STAMFORD Striders were among the top ten in the Nene Valley 10 mile race on Sunday.

Simon Fell finished 10th in 56.57 for personal best while Maggie Skinner was the 8th woman to cross the finishing line. The winner was Cardiff’s Alex Hains in a time of 49.35.

Stamford’s Philippa Taylor, running for Nene Valley Harriers was the first woman to finish with a time of 1:00:33 in 26th place.

A week earlier 33 Striders had competed in the Hereward Relay race. Eight teams competed the four-stage Peterborough to Ely course while ultra-runner Steve Parker ran the entire 39 miles solo.

Steve was 12th out of 33 ultra competitors, averaging a nine minute-mile pace to cross the finish line in 5hr 43min.

Stamford’s Men’s A team came 9th, finishing the four stages just inside four hours.

Club coach Algie Audas said: “The Striders were a credit to their club and demonstrated great team spirit and determination throughout the day.”

Stage 1 runners set off at 9am from Cathedral Square in Peterborough, heading along the River Nene to hand over to the stage 2 runners at Whittlesey. The course then goes across the Fens to March before the final stage leaves from Welney village to Ely.

Stamford Striders Team results from the Hereward relay:

Men’s A (Mark Popple, Paul Massingham, Simon Fell and Jim Morris), 9th, 3hr 59min.

Men’s B (Iain Cameron, Nick Wells, Martin Candish and David Babbs), 32nd, 4hr 35min.

Men’s C (Martin Cattell, Algie Audas, Paul Hannah and Richard Bray), 33rd, 4hr 36min.

Ladies’ A (Susie Brownlow, Melanie Smeeton, Suzanne Moon and Dawn Roberts), 68th, 5hr 7min.

Men’s D (James Skinner, Paul Gardner, Dave Aust and Robin Ball), 75th, 5hr 10min.

Mixed 1 (Ema Spry, Simon Needham, Alison Marvel and Julie Parker), 79th, 5hr 12min.

Mixed 2 (Heather Coates, Elaine Allwood, Brian Kearsey and Andy Wade), 104th, 5hr 42min.

Ladies’ C (Heidi Mayes, Becca Brown, Celina Silver, Maria Sowerby), 114th, 6hr 16min.

Nene Valley Ten provisional results:

10th Simon Fell (Stamford Striders), 0:56:57; 24th Jim Morris (SS), 1:00:32; 44th Jonathan Sheehan (stramford Tri), 1:03:32; 47th Tony Gilbert (Bourne TOwn Harriers), 1:04:18; 55th Mark Popple (SS), 1:05:16; 59th Richard Lomas-Brown (BTH), 1:05:48; 79th Richard Smithers (BTH) 1:08:05; 88th Maggie Skinner (SS), 1:08:52; 92nd Nick Wells (SS), 1:09:11; 103rd Lara Kristiansen (Rutland Running Club), 1:10:00; 111th Paul Hannah (SS), 1:10:36; 141st Algie Audas (SS), 1:13:52; 145th Paul Bewster (ST), 1:14:26; 158th David Booty (ST), 1:15:48; 175th Dave Aust (SS), 1:17:36; 183rd Amanda Hannah (SS), 1:18:05; 193rd Adrian Fisher (SS), 1:18:48; 199th Bob webster (SS), 1:19:30; 201st Karl Owen (ST), 1:19:38; 209th Suzanne Mooon (SS), 1:20:34; 220th Robin Ball (SS), 1:22:52; 263rd Maria Sowerby (SS), 1:30:28; 275th Alan Gray (SS), 1:34:09; 277th Diane Parperis (ST), 1:34:40; 284th Nicky Asplin (BTH), 1:38:24; 288th Steve Hill (BTH), 1:39:25.