Home   Sport   Article

Club rivals move into second spot




Blackstones D (2782912)
Blackstones D (2782912)

Blackstones C’s 8-2 win over potential Division One title contenders Oakham A has increased their lead at the top of the Stamford & District Bowls League to 15 points.

They are above club rivals Blackstones D who moved into second place above Langtoft Pearl after their 8-2 defeat of Market Deeping Regals.

The surprise result in the top division was that of newcomers Bourne Woods’ 8-2 win against Blackstones B.

The top of the second division still sees Oakham Owls in the lead despite losing away to Market Overton Harriers.

They have a seven point lead over Ketton Kestrels who won 8-2 against Barnack B.

In the third division Stamford Town D’s maximum points win of 10-0 at home to Bourne Eau puts them 11 points in front of Carlby Corgies who lost 9-1 to Barnack Vikings who are two points behind in third place.

Results and Rink Scores:

Division One:

BOURNE WOODS 61 (8 points) BLACKSTONES B 48 (2 points) Bourne names first: Joan Thompson, Brian Sinfield, Betty Wright 23 Chick Veasey, Mark Hebden, Paul Bailey 14; Ann Northen, Paul Finch, John Pearson 12 Ken Rawlins, Phil Morris, David Hudson 25; Val Thompson, Peter Burt, Steve Buffery 26 Sharon Bailey, Katie Bailey, Terry Smith 9.

KETTON KINGFISHERS 62 (9 points) EMPINGHAM 41 (1 point) Ketton names first: Alan Pearce, Phil Hoare, Bob Warters 21 John McPherson, Mike Ramsden, Mary Udale 14; Tony Dolby, Stafford Wallace, Dick Ford 22 Fay Simmonds, Rick Simmonds, Richard Gibbs 8; Nigel Trigg, Paul Pheasant, John Little 19 Malcolm Mann, Dave Laughton, Jonathan Corby 19.

BLACKSTONES C 66 (8 points) OAKHAM A 42 (2 points) Blackstones names first: Jenny Harris, Mick owen, Adam Warrington 21 Graham Cook, Betty Birch, Paul Murrant 14; Martin Stokes, Stephen Harris, Martyin Dolby 17 Janet Rogers, john Rogers, Reg Wadsworth 20; Jane Needham, Trevor Christie, Paul Buckley 28 Jenny Bateman, Gail Robertson, Brian Payne 8.

WITTERING 64 (6 points) LANGTOFT PEARL 53 (4 points) Wittering names first: Dave Pusch, John Hare, Glenn Willoughby 30 Bryan Moore, Nick Carr, Josh Homewood 9; Bunny Warren, Mick Smith, Ally McNaughton 19 Jim Walters, Phyl Long, Brian Patman 23; Dave Burton, Mitch Willoughby, Rick Symonds 15 Murdoch McCulloch, Paul Christophi, Nolan Catterwell 21.

MARKET DEEPING REGALS 55 (2 points) BLACKSTONES D 72 (8 points) Regals names first: Martin Hawkes, Michael Clark, Dave Roberts 21 Darren Middleton, Kevin Ward, Sam Downs 17; Sue Biggin, Tony Coe, Mick Biggin 22 Wayne Morris, Dusty Miller, Tom Fielding 27; tim Porter, Richard Smith, Chris Bines 12 Rita Downs, Mal smith, Peter Linnell 28.

RYHALL A 56 (6 points) STAMFORD TOWN C 50 (4 points) Ryhall names first: Moira Dolby, Dennis Henshaw, Charlie Jones 21 Brian Tuplin, John Turnham, Martin Hewitt 11; Gemma Graham, Len Laybourn, Malcolm Rylance 20 Valerie Allam, Susan Seed, Kevin Vinter 21; Nyran Graham, Jan Want, Derek King 15 Richard Allam, Trevor Morley, Ross Travis-Jenner 18.

Division Two:

MARKET OVERTON HARRIERS 62 (8 points) OAKHAM OWLS 57 (2 points) Harriers names first: Michelle Rawlings, Annette Oliver, Mal Croson 27 Bob Swarbrick, Di Culshaw, Bob Hammond 14; Gary Marsh, Jeannie Hutton, Mike Parkes 23 Mary Smith, John Moore, Alan Jones 19; Gordon Corby, Bruce Acock, Mick Boddington 12 Lindsay Walters, David Thorne, Denis Smith 24.

COLSTERWORTH 56 (8 points) GREETHAM 48 ( 2 points) Colsterworth names first: Vic Wright, Kevin Atter, Mick Needham 19 Violet Luckhurst, David Isaacs, Chris Tarrant 15; Chris Fleckney, Mark Robertshaw, Barrie Grosse 21 Jeff Kettle, David Silitto, Dick Brett 13; Colin Crump, Karla Atter, Roy Knapp 16 Glynis Sellars, Colleen Kettle, George Ruff 20.

GREETHAM VALLEY EAGLES 57 (8 points) MARKET DEEPING ROYALS 55 (2 points) Greetham names first: John Dowding, Joe Binks, Frank Hinch 21 Terry Cooper, Keith Horsman, Mel De’Camps 20; Brian Gooch, Brian Jackson, John Cox 17John Bates, Mike Page, Ian Hankin 13; Hazel Hinch, Trevor Hatley, Peter Cozens 19 Alan Bulmer, Julie Nolan, Bryan Bolam 22.

BARNACK B 58 (2 points) KETTON KESTRELS 65 (8 points) Barnack names first: Alan Rice, Roy Chowings, Peter Holt 25 Sheila Brown, Martin Wallace, Ron Tilley 15; Patrick Knights, John Broadbelt, George Butcher 17 Graham Scothern, Steve Brown, Charlie Underwood 30; Eric Pridmore, Tom Elwood, Margaret Broadbelt 16 Helen Tilley, David Tilley, Ken White 20.

Division Three:

BARNACK VIKINGS 63 (9 points) CARLBY CORGIES 44 (1 point) Barnack names first: Graham Wootten, Alan Brown, Colin lunn 26 John Todd, Anne Maddison, Ian Clarke 13; Diane Lunn, Barry Penman, Richard Christopher 21 Simon Flatters, Nick Flatters, Alan Denne 15; John Woodcock, Janet Clarke, Ray Deaton 16 Chris Lees, Sue Lake, Lucy Cooke.

STAMFORD TOWN D 73 (10 points) BOURNE EAU 38 (0 points) Stamford names first: Helga ellis, Mick nash, John Renshaw 26 Chris Muggeridge, Tony Dunthorne, Brian Hutchins 10. Jenny Desborough, Len Ward, Dennis Starbuck 28 Lesley Hutchins, Charles McClean, Roger Gough 12; Michael Winter, Keith Hansell, Keith Bell 19 Celia Pearson, Michael Middleton, Peter Marshall 16.

CARLBY BEES 58 (8 points) MARKET DEEPING REGIS 50 (2 points) Carlby names first: Heather Shead, Margaret Richardson, Dave Richardson 16 Mike Bumfrey, John Dunnett, Peter Hall 23; Phil Sherwin, John Burcham, Stuart Poole 25 Beryl Carpenter, Mick Griffiths, John Carpenter 12; Roger Shead, George Barber, Art Stacey 17 Muriel Allen, Peter Allen, David Joyce 15.

STAMFORD TOWN A 55 (2 points) RYHALL B 61 (8 points) Stamford names first: David Hayre, Ann MacDonald, Phil Jacklin 8 Jean Dupree, Malcolm Osbourne, Peter Almond 26; Sue Starbuck, Renfrew Babb, Alan Balderson 19 Margaret King, Tony Chick, Sue Knight 22; June Taylor, David Flynn, Len Marshall 28 Freda Turner, John Knight, Colin Spence 13.



This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies - Learn More