Away day joy for Stones and Wakes

Robbie Pearce scored Bourne's winner at Thrapston.
Robbie Pearce scored Bourne's winner at Thrapston.
Share this article
0
Have your say

Blackstones and Bourne Town both recorded 1-0 away wins on Saturday.

Ben Porter’s goal 10 minutes before half-time secured victory for Blackstones in their United Counties League Division One match at Thrapston.

Robbie Pearce was Bourne’s match-winner as they gained an excellent away success at Lutterworth Athletic.

The victory took Bourne’s points tally to 10 from their last four games and moved them up to ninth place in the league standings.

Blackstones are now up to fifth ahead of Saturday’s home clash with second-placed Raunds. Bourne visit Irchester next weekend.

RESULTS

EVO-STIKLEAGUE

Division One South: Alvechurch 2 Belper 4, Bedworth 1 Basford 1, Leek 3 Lincoln 1, Loughborough 3 Kidsgrove 3, Market Drayton 1 Carlton 3, Newcastle 0 Chasetown 3, Spalding 1 Romulus 1, Stamford 2 Frickley 4, Stocksbridge Park Steels 1 Cleethorpes 1.

UNITED COUNTIES LEAGUE

Premier Division: Boston 2 Wellingborough 2, Deeping 3 Kirby Muxloe 0, Desborough 2 Peterborough Northern Star 0, Holbeach v Cogenhoe abandoned, Oadby 1 Wisbech 1, Rothwell Corinthians 1 Daventry 2, Sleaford 0 Eynesbury 4, St Andrews 2 Sileby 1, Whitworth 0 ON Chenecks 2, Yaxley 4 Newport Pagnell 0.

Division One: Bugbrooke 0 Stewarts & Lloyds 1, Harrowby 5 Buckingham 1, Huntingdon 4 Oakham 2, Long Buckby 1 Irchester 1, Lutterworth Athletic 0 Bourne 1, Melton 5 Lutterworth Town 2, Olney 2 Pinchbeck 3, Raunds 4 Potton 0, Rushden & Higham 6 Burton Park Wanderers 1, Thrapston 0 Blackstones 1.

Reserve Division: Bourne 4 Raunds 0, Cogenhoe 2 Whitworth 2, Eynesbury 0 Oadby 3, Harborough 0 Peterborough Northern Star 2, Irchester 0 Yaxley 3, ON Chenecks 3 Rothwell Corinthians 1, Stewarts & Lloyds 1 Olney 8.

PETERBOROUGH AND DISTRICT LEAGUE

Premier Division: Langtoft 0 Deeping 4, Leverington 1 Stamford Lions 2, Warboys 6 Stanground 2.

Division One: Netherton Res 0 Crowland 2, Peterborough Polonia 0 Stamford Belvedere 0.

Division Two: Eye 0 Bretton 1, Rippingale & Folkingham 5 Netherton A 1, Stilton 1 Langtoft Res 2.

Division Three: Farcet 1 Feeder 3, Leverington Res 1 Oundle Res 6, Stamford Belvedere Res 1 Premiair 3, Thorpe Wood 3 Holbeach Bank 3, Uppingham Res 0 Cardea 4.

Division Four: Ramsey Res 7 Netherton B 2.

Division Five A: Premiair Res 0 King’s Cliffe Res 1.

Division Five B: FC Peterborough A 2 Gunthorpe Harriers 3, Hampton 8 Leverington A 0,

President Premier Shield quarter-finals: Netherton 1 Peterborough Sports Res 0, Sawtry 1 Holbeach Res 1 (0-3 on pens), Thorney 2 Peterborough ICA Sports 1.

Chairman Championship Shield quarter-final: Long Sutton 2 Moulton Harrox Res 4, Oundle 2 Ramsey 3.

Intermediate Shield quarter-final: FC Parson Drove 2 Spalding Town 0.

PFA Junior Cup Quarter-final: Stamford Lions A 2 Parkside 1.

PFA Minor CUP Quarter-finals: Peterborough NECI 3 Wittering Harriers Res 2, Spalding A 1 Orton Rangers 4, Tydd St Mary Res 2 Eunice Huntingdon 5.