Home   Sport   Article

Regals register first century of campaign against Stamford Town




It’s now four out of four for Greetham in this year’s Boor and Wainwright round robin competition.

Only Bourne Eau, who they visit to play in their last match today (Friday), can stop them from making a clean sweep in what must be their best ever start to the new season.

The villagers, captained by Don McGarrigle, got their fourth win by 86-39 against Market Deeping Regis who unfortunately had to compete two players short.

Greetham captain Don McGarrigle leading his team to four wins. (11320153)
Greetham captain Don McGarrigle leading his team to four wins. (11320153)

Good news however for Deeping’s top team, the Regals, who notched up the first century of the season against Stamford Town with their rink of Richard Smith, Dave Roberts and Chris Bines scoring 43 of the shots.

There was celebration as well for Ketton Kingfishers captain Bob Warters with his team getting their first win of the season against Division One rivals Oakham A.

The honours went to Bob, who took out five on the 20th end, and John Little whose rink scored a two on the last end to gain an overall victory by just two shots.

Congratulations also to Greetham Valley Robins whose 18-shot start helped them to 80-55 win away to Stamford Town C.

Blackstones C maintained their unbeaten run with a win over Oakham Owls and remain on course to retain their title but, with the handicapping system working as it should in this pre league season competition, who knows.

With one match to be played by each team the leaders, with the name of Greetham prominent, are in each group: Group One - Greetham Valley Robins, Group Two - Greetham, Group Three - Greetham Valley Eagles, Group Four - Blackstones C, Group Five - Wittering, Group Six - Colsterworth.

Bob Warters was delighted at Kingfishers’ first win. (11320156)
Bob Warters was delighted at Kingfishers’ first win. (11320156)

Results and Rink Scores:

Group One:

STAMFORD TOWN C (0) 55 GREETHAM VALLEY ROBINS (18) 80 Stamford names first: Jenny Desborough, Ricard Allam, Kevin Vinter 18 Alan Bennett, Roger Clarke, Neil Crees 24; Brian Sumner, Helen Holroyd, John Holroyd 18 Jane O’Donnell, Mel Metcalf, David Heffernan 21; Brian Tuplin, John Turnham, Martin Hewitt 19 Barbara Watson, Byrony Batch, Rita Knapp 35.

BARNACK SAXONS (6) 78 CARLBY BEES (30) 71 Barnack names first: Jane Innes, Martin Dennis 18 Steve Jackson, George Barber, Dave Richardson 34; Jan Parr, Mike Parr, Phil Symonds 34 Chris Alston, Dave Deaton, Colin Harrison 17; Pat Gyles, Trevor Goodwin, Charlie Jones 26 Margaret Richardson, Stuart Poole, Art Stacey 20.

Group 2:

MARKET DEEPING REGIS (30) 39 GREETHAM (24) 86 Regis names first: Alan Treeby, David MacVitie, Peter Hall 17 Geoff Kettle, Debbie Oakes, Don McGarrigle 22; Alan McArthur, John Dunnett 13 Dick Brett, Yvonne Smith, Chris Tarrant 31; Muriel Allen, Peter Allen 9 Glynis Sellars, Paul Phillips, David Healey 33.

BLACKSTONES B (0) 82 MARKET OVERTON HARRIERS (18) 54 Blackstones names first: Margaret Bloxham, Katie Bailey, David Hudson 30 Jenny Johnson, Mick Boddington, Annette Oliver 21; Jay Travis Jenner, James Hebden, Paul Bailey 27 Jenny Owen, Gordon Corby, Mike Parkes 18; Chick Veasey, Sharon Bailey, Terry Smith 25 Bruce Acock, Jeannie Hutton, Eddie Owen 15.

STAMFORD TOWN D (24) 44 BOURNE EAU (24) 65 Stamford names first: Ivy Ward, David Thompson, Linda Starbuck 8 Julie Allan, Roy Noble, Betty Wright 29; John Burton, Trevor Morley, Dennis Starbuck 25 Celia Pearson, Peter Henderson, Paul Finch 20; Helga Ellis, Michael Winter, Len Ward 11 Jackie Noble, Jane Middleton, Joan Thompson 16.

Group 3:

GREETHAM VALLEY EAGLES (18) 67 MARKET DEEPING ROYALS (24) 44 Eagles names first: John Dowling, Peter Wood, Peter Cozens 19 Mike Page, Mike Bumphrey, Roy Markham 17; James Murphy, Tony Ansell, John Cox 18 Mick Caldwell, Julie Nolan, Melvyn De Camp 18; Trevor Hubbert, Brian Jackson, Frank Hinch 30 Jeff Bell, Bryan Bolam 9.

EMPINGHAM ( 12) 84 RYHALL ((12) 38 Empingham names first: Fay Simmons, Steve Redding, Rick Simmons 41 Gemma Graham, Sue Knight, Tony Austin 6; Malcolm Mann, Vic Pheasant, Jonathan Corby 25 Alan Richardson, Colin Spence, Dennis Henshaw 13; Viv Redding, John McPherson, Richard Gibbs 18 John Knight, Stella Henshaw, Len Laybourn 19.

BOURNE WOODS (6) 73 MARKET OVERTON TORNADOES (18) 65 Bourne names first: Melvyn Thompson, David Ashby, Peter Burt 33 Mary Slater, Les Cusdin, Brian Snow 20; Val Thompson, John Banks, John Pearson 29 Ann Cusdin, Liz Dyer, Jack Warner 16; Keith Turner, Keith Baker, Peter Bagworth 11 Colleen Laker, Dave Laker, Richard Lambert 29.

Group 4:

OAKHAM OWLS (12) 50 BLACKSTONES C (0) 72 Oakham names first: Bob Swarbrick, Eileen Wright, Bob Hammond 15 Louise Harris, Mike Humphreys, Derek Needham 27; Mary Smith, John Moore, Denis Smith 20 Martin Stokes, Keith Rippin, Paul Buckley 18; David Thorne, Rick Tarleton, Alan Jones 15 Jane Needham, Mick Owens, Trevor Christie 27.

OAKHAM A (0) 60 KETTON KINGFISHERS (0) 62 Oakham names first: Matt Murrant, Graham Cole, Reg Wadsworth 22 Maggie Holden, Stafford Wallace, Bob Warters 15; Gail Robertson, Beryl Birch, Ray Gregory 18 Carol Warters, Paul Pheasant, Andy Speechley 26; Janet Rogers, Ros Carter, Paul Murrant. 20 Alan Pearce, Val Dukett, John Little 21.

BLACKSTONES D (0) 79 BLACKSTONES A (24) D names first: David Russell, Dusty Miller, Pete Linnell 32 Mike Costin, Brian Young, Peter Marshall 16; Terry Windsor, Mark Pye, Tom Fielding 24 Rod Briers, David Cox, Julian Perry 21; Wayne Morris, Mal Smith, Darren Middleton 23 John King, Gary Shell, Sean Perry 19.

Group 5:

BARNACK B (12) 66 BARNACK VIKINGS (30) 59 B names first: Margaret Andrews, John Broadbelt, Mike Williamson21 Roger Howard, Janet Clarke Colin Lunn 17 Sue Williamson, Roy Chowings, John Woodcock 20 Diane Lunn, Ivor Ablitt, Sheila Howard 20; Eric Pridmore, Tom Elwood, Margaret Broadbelt 25 Sue Mackay, Carol Royce, Barry Penman 22.

WITTERING (12) 63 CARLBY CORGIES ( (18) 51 Wittering names first: Polly Evans, Mitch Willoughby, John Hare 18 Simon Flatters, Nick Flatters, Alan Denne 18; Mick Smith, Dave Pusch, Rick Symonds 31 John Todd, Iris Clark, Ian Cooke 9; Bunny Warren, Dave Burton, Glenn Willoughby 14 Richard Clark, Sue Lane, Lucy Cooke 25.

Group 6:

MARKETING DEEPING REGALS (6) 100 STAMFORD TOWN A (30) 45 Regals names first: Chris Bines, Dave Roberts, Richard Smith 43 June Taylor, David Hayre, Phil Jacklin 11; Don Sutton, Terry Cooper, Michael Clark 31 Ray Naylor, Ann McDonald, Robin Taylor 16; Mick Biggin, Sue Biggin, Tim Porter 26 Sue Starbuck, Tania Morley, David Flynn 18.



This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies - Learn More